Fudbal

Utakmica godine za Srbiju (18.00)

ženska fudbalska reprezentacija srbije

Jedni će reći da je preuranjeno treću utakmicu u kvalifikacijama okarakterisati kao prelomnu. Drugi će reći da je pretenciozno davati takav epitet meču protiv Turske, a igrali smo već protiv moćne Nemačke i jakog Portugala. Biće i onih koji će reći da Srbiju tek čekaju najveća iskušenja…

Činjenica je, međutim, da će upravo današnjih 90 minuta sa Turskom (18.00, Arena sport 2) odrediti dalji put Srbije u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Australiji i Novom Zelandu 2023.

Prvo, Srbija je na najteži mogući način počela kvalifikacije i to gostovanjima najjačim rivalima u grupi. Izgubila je oba meča, ali je u oba susreta pokazala „ono nešto“ što budi veliki optimizam i uliva nadu da će naše vreme tek dolazi. U porazu od Nemačke videli smo odlično prvo poluvreme (5:1, 0:1), a u porazu od Portugala veoma zrelih drugih 45 minuta (2:1, 1:1). Vreme je da se protiv Turske spoje dva kvalitetna poluvremena u jedan odličan meč svih 90 minuta i da se upiše prva pobeda u kvalifikacijama.

Trijumf u Gornjem Milanovcu višestruko bi bio lekovit i važan za izabranice Predraga Grozdanovića. Pobedom bi prekinuli mini seriju od tri poraza u zvaničnim utakmicama, računajući i poraz od Austrije u prethodnim kvalifikacijama. Pobedom bi sigurno povratile samopouzdanje, koje, sasvim je prirodno, ne može biti na maksimumu uprkos tome što našim devojkama nema mnogo toga da se zameri u prethodnim izdanjima.

Sa tri boda protiv Turske Srbija će se konačno izbrisati nulu na bodovnom saldu, ali i započeti novi ciklus nešto lakših utakmica. Nekoliko vezanih pobeda vratili bi naš tim u poziciju da se sasvim ravnopravno bori za drugo mesto na tabeli i plasman u baraž za odlazak na Mundijal, budući da je prema svim procenama prvo mesto ipak rezervisano za Nemice.

Bez obzira što letimičan pogled na tabelu danas nije tako obećavajući, suština je da Srbija i dalje konce drži u svojim rukama. Posle Turske naša ekipa odigraće u novembru dvomeč sa Bugarskom, od koje je Srbija objektivno jača, pa se računa i na novembarskih šest bodova. Kad bi 2021. godinu završili sa devet bodova na kontu, onda bi se u nastavak kvalifikacija ušlo sa mnogo većim izgledima za uspeh.

Još danas će naše lavice morati u desetkovanom sastavu da se bore za bodove, a nadamo se da će već od narednog okupljanja spisak „izostalih“ biti sveden na minimum. Selektor Grozdanović ponovo neće moći da računa na povređene Jelenu Čanković, Alegru Poljak, Dinu Blagojević, Milicu Stanković, Milicu Kostić, Tijanu Filipović…

Najiskusnije devojke, one koje nastupaju u najjačim ligama Evrope, moraće još jednom da povuku ekipu, da preuzmu na svoja pleća najveću odgovornost. Udarna igla srpskog tima biće napadač Bajerna iz Minhena Jovana Damnjanović, ali s njom u tandemu odlično je funkcionisala i supertalentovana Nina Matejić. Ona je do sad postigla oba gola za naš tim u kvalifikacijama. Dejana Stefanović i Milica Mijatović biće motor veznog reda, a kapiten Violeta Slović i Nevena Damjanović trebalo bi da zaključaju sve prilaze našem golu.

Koliko pobeda može da bude blagotvorna i mnogo da donese, toliko bi svaki drugi rezultat osim trijumfa predstavljao veliki udarac i korak unazad i drastično bi umanjio šanse da se naš tim nađe na drugoj poziciji na kraju kvalifikacija. Portugal već ima sedam bodova, a jedan je osvojio u gostima protiv Turske. A Turkinje su na taj poen dodale još tri iz duela sa Bugarskom. Korak za njima mora da se održava, a ako se sad izgubi biće sve teže nadoknaditi ga u mečevima koji dolaze. Međutim, upravo je i to razlog zašto predstojećih 90 minuta s pravom možemo da ocenimo kao – utakmicu godine.

Turska je u 2021. godini odigrala šest utakmica, što takmičarskih što prijateljskih, a izgubila je samo jednu. Ukrajina je pre mesec dana na svom terenu bila bolja sa 1:0. Turska je bila bolja dva puta od Bugarske (1:0 u kvalifikacijama i 3:1 u prijateljskom susretu) i dva puta od Albanije (4:1, 2:1), a remizirala je sa Portugalom.

Samo jednom je u tim susretima uspela da sačuva svoju mrežu što ide u prilog tvrdnji da je poslednja linija tima verovatno najveća slabost Turske.