Otkad je sveta i veka ili preciznije rečeno otkako je i muškarcima i ženama dozovoljeno da se bave sportom, postoji jasna podela na dve kategorije. I ona nije stvar kulturološke sredine, društvenog ili državnog uređenja, već opšte prihvaćena jasno postavljena razlika iz vrlo razumljivih razloga. Najjednostavnije rečeno, dva pola nemaju izjednačene fizičke predispozicije da bi mogli da se ravnopravno nadmeću.
Borba za rodnu ravnopravnost, koju i mi vodimo, svakako nosi sa sobom i neke nus pojave. Jedna od njih je „slučaj Lije Tomas“, koji ovih dana potresa Sjedinjene Američke Države, ali se preliva i sve delove „globalnog sela“.
Ceo svet prati kako se dojučerašnji američki plivač nadmeće u konkurenciji dama, ruši rekorde i nadrealnim rezultatima deklasira rivale. Čini se, međutim, da ovo nije samo sportsko ponižavanje konkurentkinja u bazenu, već izvrtanje ruglu i postepeno uništavanje čitavog ženskog sporta.
To što se Vil Tomas, rođeni muškarac koji je najdalje dogurao do 462. mesta u konkurenciji američkih plivača, narodski rečeno oseća u duši kao žena, ne daje mu za pravo da se sad takmiči sa damama.
Vil je promenio ime u Lija, ali time nije „ublažio“ fizičku nadmoć nad koleginicama, koju je stekao kako po rođenju, tako i jakim dugogodišnjim treninzima u muškoj konkurenciji.
Rezultat svega toga je da je Lija Tomas na poslednjem takmičenju u trci na 500 metara slobodnim stilom trijumfovala sa neverovatnih sedam i po sekundi prednosti u odnosu na drugoplasiranu Ketrin Buroker. Deonicu je isplivala za četiri minuta, 37 sekundi i 32 stotinke, a to je najbolji rezultat u istoriji takmičenja.
Uoči turnira devojke sa istog univerziteta koji pohađa i Lija Tomas, pisale su peticiju da se „bivšem muškarcu“ zabrani učešće na takmičenju. Dan posle šampionata koji okuplja takmičarke sa nekoliko vodećih američkih univerziteta senatorka savezne države Vajoming i bivša reprezentativka SAD u košarci Vendi Šuler predložila je američkom Senatu zakon o pravičnosti u ženskom sportu.
„Muškarci imaju urođene fiziološke osobine koje im daju atletske prednosti u odnosu na žene. To je razlog zašto imamo ženski sport i zašto nismo primorani da se takmičimo sa muškarcima. Kao muškarac Lija Tomas je bila rangirana na 462. mestu u NCAA, ali kao transrodna sportista, ona je rangirana kao broj jedan u NCAA. Šesnaest Tomasovih koleginica poslalo je pismo Ajvi ligi tražeći da joj se zabrani takmičenje u ovonedeljnom prvenstvu. One su znali da u suprotnom pravičnost i ravnopravno takmičenje nisu mogući. Moj predlog zakona je da zaštitim devojke od nelojalne konkurencije“, objasnila je Šulerova i dodala:
„Da bismo ostali pošteni, moramo osigurati da se samo biološke žene takmiče u ženskoj kategoriji. Ne možemo zanemariti nauku i biologiju“.
Glas protiv Lije Tomas i trenda koji plivačica predstavlja digla je i bivša atletičarka i svetska šampiona na 400 metara Sintija Monteleone. Ona kaže da se ovome mora stati na put, da je već trebalo to učiniti, jer ćemo u suprotnom prisustvovati kraju ženskog sporta.
„Ako sportisti muškog tela nastave da se takmiče u ženskim timovima, to će biti kraj ženskog sporta“, kazala je Monteleone.
Ona je 2018. godine izgubila trku od transrodne osobe Janel del mare Zape.
„Rečima ne mogu da opišem kako sam se osećala dok sam hodala do startne linije u Španiji pored biološkog sportiste muškog tela. Sledeće godine, isti sportista je pobedio moju koleginicu u trci s preponama za mesto na pobedničkom postolju na Svetskom prvenstvu u dvorani u Poljskoj. Moja koleginica je trenirala za to takmičenje više i jače od bilo koga koga poznajem, ali uzalud“, objasnila je Monteleone.
A onda je slična sudbina zadesila i njenu ćerku Margaret.
„Godinu i po dana nakon mog iskustva u Španiji, moja ćerka je izgubila od biološkog muškarca koji se identifikovao kao žena u svojoj prvoj trci na stazi u srednjoj školi. Ponosno sam posmatrala kako moja snažna i odlučna devojka radi sve prave stvari. Požrtvovano je trenirala da bude što brža i spremna za svoju prvu trku. Zaslužila je pobedu. Dala je celu sebe, ali nije imala šanse zbog biološke prednosti ovog muškog sportiste“, ispričala je Sintija.
Mnogi postavljaju pitanje da li po principu i neki košarkaš, koji je nezadovoljan ličnim dostignućima i rezultatima u muškoj konkurenciji, može da se samoproglasi ženom i da se ubuduće takmiči u konkurenciji dama. Čak i ako prethodno bio tek prosečan ili ispodprosečan igrač, baš kao što je i Tomas bio ispodprosečan plivač, taj košarkaš bi primera radi sa svojih 100 kilograma i visinom od dva metra surovo dominirao pod obručima u konkurenciji dama.
Slično bi bilo u fudbalu, rukometu, odbojci, vaterpolu, a posle toga šta bih ih sprečilo da se po istom šablonu nađu i u borilačkim sportovima.
I da li bi, opet bez blama, ukrstili pesnice – s damom?!
Ovo morate videti
-
Rukomet
/ 9 meseci agoBregar selektor još četiri godine
Na današnjoj sednici Upravnog odbora, Rukometni savez Srbije jednoglasno je izglasao poverenje selektoru ženske...
-
Tenis
/ 9 meseci agoBezbolan poraz od Holandije
Počelo je razigravanje za plasman u Prvoj grupi Evro-afričke zone. Srbija je u grupi...
-
Fudbal
/ 9 meseci agoPrva pobeda na putu ka EP
Fudbalska reprezentacija Srbije ostvarila je prvu pobedu u kvalifikacijama za Prvenstvo Evrope, protiv Izraela...