Connect with us

Fudbal

Ko je Barbra Banda: Pet minuta slave umesto zlatne medalje

Ko je Barbra Banda: Pet minuta slave umesto zlatne medalje

Olimpijske igre uglavnom zamišljamo kao životnu priliku za plivače, atletičare, strelce, gimnastičare, mačevaoce, džudiste… Sve one koji dolaze iz sportova koje, tako pogrešno, u medijima često nazivaju “malim“.

Zato je potpuno neočekivano kad im pet minuta slave ukrade jedna fudbalerka.

Pritom, ona sigurno neće osvojiti zlatnu medalju, niti bilo koje odličje, jer nastupa za reprezentaciju koja nema snagu ni da prođe grupu. I evidentno je da neće ostati ni najbolji strelac olimpijskog turnira, iako posle dva odigrana kola jeste na čelu liste najefikasnijih.

Ona je, međutim, već pobedila, oborila rekorde, postavila granice i zaslužila da se o njoj piše i priča.

Ona se zove Barbra Banda, dolazi iz Zambije i ima samo 21 godinu. Trenutno je, uz Holanđanku Vivijan Midemu, najbolji strelac fudbalskog turnira sa šest pogodaka. Igra za ekipu skromnih mogućnosti, koju samo još teorija održava u borbi za plasman u četvrtfinale. Realnost kaže da će poslednji rival njene Zambije u grupi biti Brazil i bez obzira na to što je „lopta okrugla“ i „danas svako zna da igra fudbal“, biće to verovatno najlepši mogući oproštaj afričke ekipe od Igara. Rezultatski možda i ne bude tako lepo, ali – važno je učestvovati.

Barbrina ekipa poražena je u prvom kolu od Holandije 10:3, a Banda je postigla sva tri gola. To je najteži poraz Zambije u istoriji, a ujedno i fudbalski meč s najviše golova od postanka Olimpijskih igara.

Barbrina ekipa je u drugom kolu odigrala iznenađujućih 4:4 sa Kinom, a Banda je opet dala tri komada.

Fudbalerka rođena pre 21 godinu u Lusaki postala je tako prva i jedina igračica u istoriji sa dva het-trika na olimpijskom turniru. Od prvog meča nosi epitet prve afričke fudbalerke koja je upisala het-trik na OI. Izjednačila je i rekord Kanađanke Kristin Sinkler, koja je sa šest pogodaka na turniru 2012. u Londonu bila do sad nenadmašna. Evidentno je, međutim, da će ih Holanđanka Midema obe preteći.

Banda do početka najveće sportske smotre nije bila u centru pažnje svetske fudbalske javnosti. Nije se preterano istakla noseći dres španskog Logronja tri sezone, a onda je 2020. prešla u Šangaj Šengli.

Sad se o njoj raspituju najjači, najveći i finansijski najmoćniji evropski klubovi.

“Veoma sam ponosna na ono što sam uradila, ali ponosna sam i na saigračice jer bez njih ne bih uspela da postignem golove. Lepo je kad ti se ukaže prilika da ispišeš istoriju i još je lepše kad to uspeš da uradiš. Nastaviću da se trudim, da obaram rekorde i ispisujem istoriju. Moj najveći profesionalni cilj je da postanem najbolja fudbalerka na svetu”, poručila je Banda.

Njen profesionalni put je zaista inspirativan. U njenom kvartu u Lusaki nije bilo ženskog kluba, pa je trenirala sa dečacima. Njen talenat brzo je uočen, pa je stigla do Grin Bafalosa, tima koji sponzoriše vojska. Zbog toga je istovremeno i trenirala fudbal i prolazila vojnu obuku.

U leto 2018. otišla je u Logronjo. Skauti španskog kluba su je primetili na kvalifikacionoj utakmici za Kup afričkih nacija, ali je zbog problema sa papirima nekoliko meseci čekala na prvi nastup na Pirinejskom poluostrvu.

Debitovala je u oktobru 2018. i odmah dala gol, a bila je najzaslužnija što je tim sa severa Španije u debiju u Primeri osigurao 11. mesto.

U prvom delu sezone 2019/2020. dala je sedam golova na 11 utakmica, dovoljno za sedmo mjesto Logronja.

To je privuklo pažnju Šangaj Šenglija, u koji je prešla u januaru 2020. i odmah postala prvi strelac Superlige Kine.

Bude li se vraćala u Evropu, a izvesno je da hoće, to neće biti u neki osrednji klub, niti će ovaj put morati da čeka papire. Pred njom će ovog puta biti prostrt crveni tepih.

Advertisement

Ovo morate videti

More in Fudbal