Košarka

KLS: Partizan osvojio Vrbas, Proktor od heroja do tragičara

kzk partizan

Košarkašice Partizana ostvarile su treću pobedu u Prvoj ligi Srbije, pošto su kao gošće bile bolje od Vrbasa rezultatom 76:74. Bio je to četvrti meč za crno-bele u 5. kolu domaćeg šampionata, pošto su u prethodnoj rundi zbog problema sa koronom odložile okršaj sa Vršcem.

Radivoj Korać je ubedljivo savladao Student u gostima sa 94:80, dok je Kraljevo na svom parketu nanelo Proleteru peti poraz u sezoni rezultatom 75:60.

Radnički iz Kragujevca stigao je do prve pobede u gostima, pošto je bio bolji od Vršca 84:71.

Partiznov meč viner bila je Gorana Marjanović koja je na četiri sekunde pre kraja meča pogodila oba slobodna bacanja i donela trijumf crno-belima, jer Vrbas za četiri sekunde nije uspeo da šutne na koš. Marjanovićeva je meč završila sa 11 poena, čak 12 skokova i dve asistencije. Najefikasnija kod Beograđanki bila je Jovana Boričić sa 19 poena i šest skokova, dok je Sofija Olić za više od 37 minuta provedenih na parketu postigla 15 poena, uz pet skokova i tri asistencije.

Kod Vrbašanki najbolja je bila Nataša Mijatović sa 26 poena i čak 16 skokova, dok je Kija Proktor ubacila 21 koš uz sedam skokova i četiri asistencije. Amerikanka je mogla da bude heroj svog tima, ali se ispostavilo da je postala tragičar.

Vrbas je u poslednju četvrtinu ušao sa pet poena prednosti – 58:53. Crno-bele su do izjednačenja došle na šest i po minutu pre kraja pogotkom Olićeve (62:62). Potom su se ekipe smenjivale u vođstvu sve do 71:71 na minut i po pre kraja, a onda je od dva slobodna bacanja Davinićeva iz Partizana iskoristila je jedno.

Proktor iz Vrbasa preuzela je odgovornost u finišu, ali je prvo promašila trojku na 1:08 do kraja, a Partizan je preko košem Jovane Boričić otišao na 74:71. Uporna i hrabra Proktor ponovo je šutirala za tri i pogodila na 26 sekundi do kraja.

Potom je sjajna Amerikanka ukrala loptu gošćama, ali je promašila polaganje, a možda i pobedu. Potom je Marjanovićeva uhvatila loptu pod svojim košem, a Laković ju je faulirala i poslala na liniju bacanja.

Partizanov centar bila je sigurna i ispostavilo se da je rešila utakmicu.

Favorizovani Radivoj Korać tek u poslednjoj četvrtini slomio je otpor Studenta u Nišu. Gošće je do pobede predvodila Jovana Jeremić sa 19 poena, četiri skoka i tri asistencije, a uz nju su se istakle Jelena Maksimović Jevđenijević sa 18 poena i 10 skokova, kao i Daria Nestorov sa 16 koševa.

Novo pojačanje Studenta, Sijani Bajrom, odigrala je tek nešto manje od četiri minuta i upisala dva poena. Najbolja kod Nišlijki bila je Anja Marinković sa 28 poena i četiri asistencije, a pratile su je Isidora Mladenović sa 17 i kapiten Mina Đorđević sa 13 poena.

U poslednju četvrtinu ušlo se sa blagom prednošću gošći 67:64, da bi posle minut igre na semaforu stajalo 69:66. U naredna dva minuta Radivoj Korać napravio je seriju 7:0 i stigao do dvocifrene prednosti 76:66.

Ispostavilo se da su ta dva minuta bili presudni, jer Student do kraja nije uspeo da se spusti na manje od devet poena zaostatka.

Za razliku od Koraća, ekipa Kraljevo je na svom terenu već u prvoj četvrtini odradilo posao protiv „fenjeraša“ Proletera. Posle prve deonice bilo je 21:8 i gošćama je odmahs stavljeno do znanja da nemaju čemu da se nadaju. Imale su Kraljevčanke na momente i više od 20 poena prednosti, ali su završnu četvrtinu odigrale „pod ručnom“ i dozvolile Zrenjanikama da izbore častan poraz. Čak deset košarkašica domaćeg tima upisalo se u strelce, a najbolja je bila Aleksandra Račić sa 16 poena. Dvocifrene su još bile Rejven Nortkros Bejker (11) i Milica Mitrović (10), dok u redovima poraženog tima iznad proseka bila Jelena Muratović sa 16 poena.

Filipinka Džek Animam još jednom je vodila Radnički do pobede, ali ovog puta prve u gostima. Pao je Vršac, a devojka iz Azije ubacila je 16 poena i dodala 16 skokova, uz tri asistencije imala je indeks korisnosti 38! Kod Kragujevčanki su blistale devojke iz prve postave, pa su po 17 koševa ubacile kapitenka Milica Inđić i Danijela Dimitrijević.

Kod domaćina su skoro sve poene takođe između sebe rasporedile uglavnom devojke iz prve petorke, pa su po 16 koševa dale Ljiljana Tomašević, Tina Selaković i Jelena Zorić.

Preloman period meča u Vršcu bio je početak drugog poluvremena, jer je izgledalo kao da domaće igračice nisu izašle na parket nekoliko minuta. Krenulo se u treću četvrtfinu sa prednošću Radničkog 38:37, a posle nepunih minut igre bilo je 45:37. Uspele su Vrščanke da se vrate u igru u potpunosti, prišle su na 45:44. Međutim, na 4:40 minuta do kraja treće četvrtine pri rezultatu 53:49 za gošće usledila je fantastična igra Radničkog i serija 11:2. Posle toga domaćin više nije mogao da unese pravu neizvenost u meč.